Dom Kombatanta – materiały prasowe
Danuta Lemoyne o Domu Kombatantów w Paryżu i walce Polonii, by nie dopuścić do jego sprzedaży. Pięciopiętrowy «pałac» Polonii jest zagrożony. Chcą go przejąć. Ten budynek został zakupiony w 1948 r. z inicjatywy oficerów z armii gen. Andersa, w dużej części ze środków żołnierzy. Został kupiony przez powierników, ponieważ wówczas obcokrajowcy nie mogli nabywać francuskich nieruchomości. Na piśmie oficerowie ze względów formalnych zrzekli się roszczeń majątkowych wobec nieruchomości. W ciągu następnych dziesięcioleci polscy weterani zaczęli wymierać. Po latach wyremontował go ks. Stanisław Jeż. „Ten dom powinien służyć przyszłym pokoleniom, a stał się czymś w rodzaju «złotego słonia», wokół którego utworzył się mit, że ten dom przeszkadza”. – oznajmia. Podczas wakacji w 2019 r. większość wyposażenia domu zostało wyniesione pod pretekstem potrzeb remontowych.
Antoni Macierewicz wypowiada się na temat Domu Kombatantów i Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypada na 1 marca. „Tradycja była spychana na margines; była wyłącznie tradycją rodzinną […] Nie ma takiej wsi, gdzie nie byłoby spadkobierców takiej tradycji”.
Piotr Witt o dziejach Domu Kombatantów w Paryżu i walce Polonii, by nie dopuścić do jego sprzedaży.
Przez 70 lat budynek służył dobru publicznemu.
Obecnie pięciopiętrowy pałac Polonii jest zagrożony. Chcą go przejąć. Ten budynek został zakupiony w 1948 r. z inicjatywy oficerów z armii gen. Andersa, w dużej częśći ze środków żołnierzy. Został kupiony przez powierników, ponieważ wówczas obcokrajowcy nie mogli nabywać francuskich nieruchomości. Na piśmie oficerowie ze względów formalnych zrzekli się roszczeń majątkowych wobec nieruchomości. W ciągu następnych dziesięcioleci polscy weterani zaczęli wymierać. Po latach wyremontował go ks. Stanisław Jeż. Nieruchomość zaczęła z czasem zyskiwać na wartości „rozbudzając niezdrowe apetyty”.
Społeczny komitet stara się nie dopuścić do sprzedaży.
Polonia zaczęła więc walczyć o ten dom. Na paryskim rynku nieruchomości pałac jest łakomym kąskiem. Nasz korespondent przedstawia walkę o Dom Kombatantów. Wcześniej, jak mówi, miała miejsce nieudana próba sprzedaży dwóch budynków Instytutu Polskiego.
Próbował je sprzedać w swym czasie minister Sikorski, przy udziale Tomasza Orłowskiego, ówczesnego ambasadora Polski w Paryżu.
Sprzedaż została zablokowana przez Polonię, ale siedziba Instytutu pozostaje zamknięta.
Polonia walczy o ocalenie ostoi polskości w Paryżu
Francuska Polonia walczy o ocalenie ostoi polskości w Paryżu. Chodzi o Dom Polskich Kombatantów, który od ponad 70 lat jest miejscem spotkań i kultywowania więzi z Ojczyzną. Paryska Polonia apeluje do polskich władz o pomoc, aby uratować budynek przed sprzedażą.
Dom Kombatantów mieści się w zabytkowej XIX-wiecznej kamienicy w centrum Paryża. „Działa w nim wiele stowarzyszeń, wiele organizacji polonijnych, przede wszystkim polska szkoła. To miejsce jest tak cenne, że warto walczyć, warto się narażać i być odważnym” – mówi Polskiemu Radiu Danuta Lemoyne, prezes Stowarzyszenia Obrony Domu Kombatantów Polskich we Francji.
Od kilku lat następcy administratorów, którzy kupili kamienicę po wojnie za pieniądze ze składek żołnierzy armii generała Andersa, chcą go sprzedać. Nieruchomość może być warta nawet 30 milionów euro. Dla działaczy Polonii, którzy korzystają z budynku, to działania nielegalne i nie do przyjęcia. „Stworzyliśmy stowarzyszenie,
organizowaliśmy różne akcje: petycje, pisanie listów. Napisaliśmy list otwarty do najważniejszych przedstawicieli polskich władz, od których
spodziewaliśmy się reakcji. Nie otrzymaliśmy żadnej” – podkreśla Danuta Lemoyne.
Czasu zostało niewiele. 30 maja ma ruszyć proces, w wyniku którego działacze paryskiej Polonii mogą zostać zmuszeni do opuszczenia budynku.
Rozmowa o sprawie Domu Kombatanta w Paryżu
W przypadający dziś Dzień Polonii i Polaków za granicą nasi rodacy we Francji przypominają o akcji ratowania ostoi polskości w Paryżu.
Chodzi o Dom Polskich Kombatantów, który od ponad 70 lat jest miejscem spotkań i kultywowania więzi z Ojczyzną. Administratorzy kamienicy chcą ją sprzedać. Pozwali organizacje polonijne do sądu, aby zmusić je do opuszczenia budynku. Z prezesem Stowarzyszenia Obrony Domu Kombatanta Danutą Lemoye (czyt. Lymłan) rozmawia korespondent Polskiego Radia w Paryżu – Stefan Foltzer.