Dom Kombatanta – materiały prasowe

Dom polskich kombatantów we Francji zagrożony 28.08.2018
Walka o pozostawienie Domu Kombatanta w Paryżu w polskich rękach 30.01.2020
Reportaż_ Dom Kombatantów – sprawa polska w Paryżu – YouTube

Danuta Lemoyne o Domu Kombatantów w Paryżu i walce Polonii, by nie dopuścić do jego sprzedaży. Pięciopiętrowy «pałac» Polonii jest zagrożony. Chcą go przejąć. Ten budynek został zakupiony w 1948 r. z inicjatywy oficerów z armii gen. Andersa, w dużej części ze środków żołnierzy. Został kupiony przez powierników, ponieważ wówczas obcokrajowcy nie mogli nabywać francuskich nieruchomości. Na piśmie oficerowie ze względów formalnych zrzekli się roszczeń majątkowych wobec nieruchomości. W ciągu następnych dziesięcioleci polscy weterani zaczęli wymierać. Po latach wyremontował go ks. Stanisław Jeż. „Ten dom powinien służyć przyszłym pokoleniom, a stał się czymś w rodzaju «złotego słonia», wokół którego utworzył się mit, że ten dom przeszkadza”. – oznajmia. Podczas wakacji w 2019 r. większość wyposażenia domu zostało wyniesione pod pretekstem potrzeb remontowych.

Antoni Macierewicz wypowiada się na temat Domu Kombatantów i Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypada na 1 marca. „Tradycja była spychana na margines; była wyłącznie tradycją rodzinną […] Nie ma takiej wsi, gdzie nie byłoby spadkobierców takiej tradycji”.

Piotr Witt o dziejach Domu Kombatantów w Paryżu i walce Polonii, by nie dopuścić do jego sprzedaży.
Przez 70 lat budynek służył dobru publicznemu.
Obecnie pięciopiętrowy pałac Polonii jest zagrożony. Chcą go przejąć. Ten budynek został zakupiony w 1948 r. z inicjatywy oficerów z armii gen. Andersa, w dużej częśći ze środków żołnierzy. Został kupiony przez powierników, ponieważ wówczas obcokrajowcy nie mogli nabywać francuskich nieruchomości. Na piśmie oficerowie ze względów formalnych zrzekli się roszczeń majątkowych wobec nieruchomości. W ciągu następnych dziesięcioleci polscy weterani zaczęli wymierać. Po latach wyremontował go ks. Stanisław Jeż. Nieruchomość zaczęła z czasem zyskiwać na wartości „rozbudzając niezdrowe apetyty”.
Społeczny komitet stara się nie dopuścić do sprzedaży.
Polonia zaczęła więc walczyć o ten dom. Na paryskim rynku nieruchomości pałac jest łakomym kąskiem. Nasz korespondent przedstawia walkę o Dom Kombatantów. Wcześniej, jak mówi, miała miejsce nieudana próba sprzedaży dwóch budynków Instytutu Polskiego.
Próbował je sprzedać w swym czasie minister Sikorski, przy udziale Tomasza Orłowskiego, ówczesnego ambasadora Polski w Paryżu.
Sprzedaż została zablokowana przez Polonię, ale siedziba Instytutu pozostaje zamknięta.

Dom Kombatantów Polskich w Paryżu zagrożony. Bez uprzedzenia zmieniono zamki _ Niezalezna.pl_1
Dom Kombatantów Polskich w Paryżu zagrożony. Bez uprzedzenia zmieniono zamki _ Niezalezna.pl_2